Även barn kan drabbas av covid-19

Barn kan också drabbas av covid-19 och nu rapporteras om Mis-C en långtidscovid.

SVT Stockholm rapporterar om att långtidscovid kan drabba barn, MIS-C.
– Vissa går i skolan, vissa är helt sängliggande, säger Malin Ryd Linder, överläkare på specialistmottagningen för långtidssjuka barn i Stockholm, till SVT Stockholm.

Över 200 barn i Region Stockholm har fått diagnosen, snittåldern är 11-13 år. Det finns inga riktlinjer för hur barnen ska behandlas och man har ännu inte sammanställt siffror för hela riket. Några symtom för långtidscovid är trötthet eller återkommande infektionsproblem, halsont, huvudvärk och illamående, koncentrationssvårigheter och minnesluckor.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.