En bil körde av Västra Galaxvägen i Steninge vid 19.30-tiden på tisdagskvällen: - Det är upprättat en anmälan om drograttfylleri, säger Åsa Wallentin vid Polisens ledningscentral.
Bilen åkte av vägen och ca 20 meter ner för en slänt. Personerna som satt i bilen ska inte ha skadats fysiskt men var chockade. Polisen uppger att det rör sig om en singelolycka. Ingen person behövde uppsöka sjukhus för skador men polis misstänker föraren för drograttfylleri varpå denne fick följa med in till stationen för kroppsbesiktning.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.