Mia Hämäläinen Persson, ordförande i Socialdemokraterna.Foto: Daniel Iskander
Attacken från (S): Trixar ni med nämndstorlekarna
Socialdemokraterna och Vänsterpartiet har ingått en valteknisk samverkan men nu anklagar Socialdemokraterna Regnbågskoalitionen för att trixa med nämndstorlekar för att ta makten.
(S)-ordföranden Mia Hämäläinen Persson går till attack mot Regnbågskoalitionen som man kallar för ”Högeralliansen” och undrar om man kommer att ”trixa” med nämndstorlekar för att ta makten. Ett påstående som oppositionsrådet Olov Holst (M) inte menar är varken nödvändigt eller kommer att ske: – Vi behöver inte ”trixa” med nämndstorlekar för att ta makten, som Hämäläinen uttrycker det. Om hon och S bemödar sig med att räkna skulle de se att vi redan har majoritet i nämnderna. Däremot kommer vi se över nämndstrukturer, arbetssätt och storleken på nämnderna i syfte att öka transparensen, insynen och därmed demokratin, säger Holst till märsta.nu
Borde ha lämnat posterna Men Holst går till motattack, anser att Socialdemokraterna redan borde ha lämnat sina poster som ordförande eller vice ordförande i nämnderna eftersom de förlorat majoriteten i fullmäktige. – Tyvärr väljer de i stället att obstruera och medvetet fördröja processen. Antagligen i syfte att få behålla sina arvoden en månad till. Dessutom, som jag gång efter gång sagt är det inte vi som är beroende av SD för att regera. Det är S och V som måste göra upp med SD för att fälla våra förslag, fortsätter Holst.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.