Någon eller några gillade inte polisens narkotikabeslag i ValstaFoto: faksmil/twitter

Attacken mot polisen efter beslagen

Polisen gjorde narkotikabeslag på lördagen i Valsta och dagen efter kom attacken: "Fuck aina" sprejades på Valsta Centrums fasad.

En polis i Stockholm Nord twittrar om att narkotikahund på lördagen sniffade fram många gömställen där narkotika göms i allmänna utrymmen. Men någon eller några var inte allt för nöjda med att deras narkotika beslagtogs och när polisen var tillbaka i området på söndagen hade ”Fuck aina” sprejats på Valsta Centrums fasad.

Fotnot: Aina är ett öknamn för polis.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening