Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Åtta rymde från Migrationsverket

Under natten skedde en rymning från Migrationsverket i Märsta.

Åtta personer rymde från Migrationsverket under natten. En person återfanns senare rapporterar SVT Stockholm. Migrationsverkets presschef Per EK säger till SVT att man ska titta på hur det kunde ske. Det är inte första gången en rymning sker från Migrationsverket i Märsta.
– De gjorde hål i en ventilationslucka i en förvarstagens rum, sen gjorde de hål väggen med ett sågliknande verktyg. Efter det har de tagit sig ut från förvaret genom att knyta ihop flera lakan, säger Per Ek till SVT Stockholm

Polisen söker efter de sju som fortfarande är på fri fot. En ambulans kom till Migrationsverket vid 1-tiden i natt i ett annat ärende och upptäckte rymningen.
– Det sker rymningar då och då, men inte exakt så här. Det här är ett förvar och inte ett fängelse. Men i det här fallet har vi inte lyckats, fortsätter Per Ek.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening