Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Åtta fast i trafikkontroll utanför skola

Under tisdagsmorgonen kontrollerade polisen hastigheten på Stockholmsvägen/Stationsgatan och åtta förare rapporterades för fortkörning.

Som en del av polisens trafiksäkerhetsvecka kontrollerades fordon utanför Ekillaskolan under tisdagsmorgonen. Ett 50-tal fordon passerade och åtta av dessa rapporterades för olovlig körning. De fick en ordningsbot för hastighetsöverträdelse.
– Fokus är runt skolor och platser där andra oskyddade trafikanter vistas. Satsningen görs för att få ned hastigheten och öka trafiksäkerheten och flera verksamhetsgrenar inom polisregion Stockholm och Gotland deltar, säger Hans Nilsson Lanér, gruppchef på trafiksektionen.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.