Vid kvart i tre natten mot torsdag larmades brandkår till en brand på Västra Bangatan. Totalt skadades åtta bilar i branden.
Under natten mot torsdag larmades SOS om en bilbrand i Märsta, där totalt åtta bilar kom att brinna rapporterar UNT.se. Larmet inkom vid 02.45 och rapporterade om en brand på Västra Bangatan. Inledningsvis trodde man att det rörde sig om en bil, men vid räddningstjänstens ankomst upptäcktes att sex bilar stod i lågor på en parkeringsplats. När släckningsarbetet var avslutat kunde både räddningstjänst och polis konstatera att sammanlagt åtta bilar hade brunnit.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Nyheter Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.