Vid kvart i tre natten mot torsdag larmades brandkår till en brand på Västra Bangatan. Totalt skadades åtta bilar i branden.
Under natten mot torsdag larmades SOS om en bilbrand i Märsta, där totalt åtta bilar kom att brinna rapporterar UNT.se. Larmet inkom vid 02.45 och rapporterade om en brand på Västra Bangatan. Inledningsvis trodde man att det rörde sig om en bil, men vid räddningstjänstens ankomst upptäcktes att sex bilar stod i lågor på en parkeringsplats. När släckningsarbetet var avslutat kunde både räddningstjänst och polis konstatera att sammanlagt åtta bilar hade brunnit.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.