Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndenFoto: Pressbild

Att ställa krav är att bry sig

I socialdemokraternas insändare rörande kommunala sommarjobb framkommer tydligt skillnaderna mellan våra partier. När Moderaterna ställer krav vill Socialdemokraterna återgå till kravlöshet och när Moderaterna tror att ett sommarjobb på den reguljära arbetsmarknaden är en bättre erfarenhet tror Socialdemokraterna på politiskt konstruerade jobb i kommunal verksamhet.

Låt oss börja med att förtydliga. Kommunledningens mål är att alla kommuninvånare som kan och vill ska ha förutsättningarna att stå på egna ben och ha ett jobb att gå till. Det är därigenom vi säkrar finansieringen till vårt gemensamma; skola, vård och omsorg samt möjliggör för självförverkligande och ett självständigt liv. De insatser som kommunledningen genomför tar oss dit. Satsningar på trygghet samt ordning och reda i skolan, heltidsmentorer och lektionsmodellen Arlandalektionen bidrar alla till att rusta våra ungdomar för vuxen- och arbetslivet. Det gäller även vår arbetsmarknadspolitik där Arbetslinjen är ledordet.

Ett kommunalt sommarjobb är dock varken en skyldighet för kommunen att anordna eller en rättighet att få som ungdom. Det är därför logiskt att vi som politiska företrädare säkerställer att vi rustar våra unga för arbetsmarknaden när vi erbjuder sommarjobb i kommunens regi. När vi också vet att det bästa vaccinet mot arbetslöshet är en gymnasieexamen är det därför logiskt att ställa krav som möjliggör detta när vi erbjuder sommarjobb. Att ha godkända betyg i svenska och matematik är grundläggande för att kunna etablera sig på arbetsmarknaden.

Men våra krav stannar inte där. Ett sommarjobb är inget man bara får, i motsats till vad som allt för ofta framställs av Socialdemokraterna. Ett sommarjobb är något man förtjänar. Det genom att skriva sin CV, kamma håret och gå ut och söka sommarjobb. Det är en minst lika viktig del i den första erfarenheten av arbetslivet som den första anställningen. Det är därför vi har krav på deltagande i CV-kurs och att man ska söka jobb på den reguljära arbetsmarknaden innan man kvalificerar sig till ett sommarjobb i kommunens regi.

Att ställa krav är att bry sig och de krav som kommunledningen har för de kommunala sommarjobben hjälper våra ungdomar att få hela erfarenheten av sitt första jobb, inte bara en rad i ens CV. Till skillnad från Socialdemokraternas björntjänster vill vi rusta våra ungdomar på riktigt. Det kan kännas jobbigare för den enskilde ungdomen just nu, men är något som kommer vara till stor hjälp senare i arbetslivet.

  • Mattias Askerson (M)
    Ordförande, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden

Läs mer om Ge kommunens ungdomar en chans

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Debatt Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Debatt Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Debatt Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Debatt Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Debatt Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Debatt Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Debatt Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Debatt I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Debatt I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Debatt Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Debatt Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Debatt Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Debatt Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Ska man skratta eller gråta?

Debatt Det kan tyckas hyggligt att kommunen – med en stor skylt intill Valstavägen – upplyser oss om att affärerna i Valsta Centrum är öppna.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Debatt Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Debatt Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.