Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden. Foto: Henrik Nero/Moderaterna

Åtgärdspaket ska mildra arbetslösheten

I samband med kommunledningens budgetförslag presenterade man också ett åtgärdspaket för att minska effekterna av stigande arbetslöshet i kommunen.

Kommunen arbetslöshet har ökat nästan med 75 procent jämfört med förra året och är nu uppe i cirka 12 procent, för att motverka effekterna av en stigande arbetslöshet så har kommunledningen lanserat ett åtgärdspaket som man avser klubba i samband med fullmäktige i veckan.

Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden tillförs 33 miljoner kronor i ett arbetsmarknadspaket som ska inledas under det första året 2021 och pågår till och med 2023.
– Arbetsmarknadspaketet ska hantera Coronapandemins stora effekter på Sigtunas ekonomi. Det handlar om att minska bidragsberoendet och genom utbildning och coachning rusta kommuninvånarna för arbetsmarknaden, säger Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.

Askerson efterlyser även statliga medel för att bistå Sigtuna kommun i situationen där Arlanda och hotellnäringen är hårt drabbad av pandemin.
– På det här sättet gör vi det vi kan, men det krävs även att regeringen tar sitt ansvar och genom Arbetsförmedlingen och andra statliga insatser stöttar Sigtuna kommuns utsatta arbetsmarknad, uppger Askerson.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.