En ny återvinningscentral ska öppnas i Arlandastad. Foto: Daniel Iskander
Återvinningsstation invigs i juni
Invigningen av Återvinningscentralen i Arlandastad skjuts upp till 8:e juni.
Återvinningscentralen som beräknades stå klar på Voltgatan i april kommer inte att invigas i maj heller utan först 8:e juni är den klar. Den nya återvinningscentralen kommer att ersätta nuvarande som finns på Brista. Där kommer även lokal för utbildning, experiment och utställningar om återbruk och återvinning att finnas. Sigtuna Vatten och Renhållning samarbetar med flera aktörer för att återvinna material av det som kommuninvånare lämnar av.
Öppettiderna kommer att vara generösa på både vardagar och helger med stängning på vardagar klockan 19 och på helger klockan 17. – Vi hoppas att de nya öppettiderna, som vi tror kommer passa kommuninvånarna bättre, i kombination med den förbättrade trafiksituationen kommer leda till mindre stress och en bättre upplevelse för besökarna och en säkrare arbetsmiljö för personalen, säger Sandro Cantavenera, chef för Återvinningscentralen till kommunens hemsida.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.