Foto: Swedavia/Victoria Ström

Återhämtningen har startat men fortsatt ansträngt

Swedavia har fortfarande en ansträngd situation men ser ljust i tunneln för flygets återhämtning.

För femte kvartalet i rad redovisade Swedavia som driver Arlanda en förlust. Rörelseresultatet för årets andra kvartal uppgick till minus 489 miljoner kronor, omsättningen var 483 miljoner på samtliga flygplatser.
– Det är glädjande att smittspridningen i många länder avtar, att restriktioner hävs och att människor återigen kan resa och mötas. Det väcker hoppfullhet inte bara inom flygbranschen utan i hela samhället. Den återhämtning vi sett under andra kvartalets senare del sker dock från mycket låga nivåer och Swedavias resultat är därför fortsatt mycket starkt präglat av pandemins effekter, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef.

Jonas Abrahamsson berättar att Swedavia nu förbereder si tillsammans med kunder och partners för att möta det uppdämda behovet att resa som pandemin inneburit. Resenärer återvänder och både befintliga och nya flygbolagskunder skalar upp sina verksamheter.
– Det är positivt för svensk tillgänglighet och därmed också för återhämtningen efter pandemin. Utvecklingen är dock helt beroende av hur smittspridningen runt om i världen utvecklas framöver och osäkerheten är därför mycket stor.

märsta.nu har tidigare rapporterat om Norwegian, SAS, Finnairs satsningar från Arlanda. Likaså har ett flertal flygbolag startat nya linjer från Arlanda, som Transavia till Paris.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.