Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Åtalas för sprängningshot mot företagare i Märsta

Två personer åtalas för att ha hotat att spränga en persons brevlåda i Märsta.

I ett känt utpressningsärende mot en företagare i Märsta har två personer åtalats för att ha hotat spränga hans brevlåda. Männen har lämnat ett brev med två patroner samt texten ”bilfirma” till företagaren. Brottet bedöms som grovt olaga hot. Mannen har tidigare utsatts för sprängning, skottlossning och brand både i sitt hem och mot sitt företag. Mänenn åtalas också för förberedelse till mordbrand sedan de försökt anlägga en brand vid mannens företagslokal i november.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening