Foto: Jamshid Jamshidi

Åtalas för grov våldtäkt på 13-åring

Två män åtalas för dels grovt våldtäkt och dels sexuellt ofredande mot barn efter att ha haft sex med en 13-årig flicka.

I höstas larmade en skola i kommunen om att en 13-årig flicka utsatts för våldtäkt. Våldtäkten ska ha ägt rum utanför skoltid under en helg i Märsta. En man i 20-årsåldern åtalas för grovvåldtäkt efter att ha genomfört samlag med henne och en annan man, också han i 20-årsåldern, åtalas för sexuellt ofredande sedan han slagit flickan på rumpan upprepade gånger. I andra hand yrkar åklagaren på oaktsam våldtäkt istället för grov våldtäkt. Båda männen nekar till brott. Enligt ett vittne så ska en av männen ha hållit vakt medan den andre utförde våldtäkten.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Nyheter Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.