Foto: Tullverket

Åtalas för att ha fört in lyxväska

En person som reste in via Arlanda anmälde inte en lyxväska och olika klädesplagg till tullen varpå denne åtalas för tullbrott alternativt vårdslös tillredovisning.

Det var i början av april som en person ankom med flyg till Arlanda. Resenären hade en lyxväska och diverse märkeskläder i bagaget till ett värde av 215 000 kronor. Resenären anmälde dock inte väskan och kläderna till tullen utan ertappades med dem vid en kontroll. Nu yrkas det från åklagare att resenären ska betala 73 000 i avgift eftersom det allmänna befarades gå miste om dessa pengar i samband med tulldeklarationen. Resenären åtalas för tullbrott alternativt vårdslös tullredovisning. Åtalet väcktes i mitten av augusti. Dom har ännu inte meddelats.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.