Här greps två personer misstänkta för misshandeln i Sigtuna

Åtalas för anstiftan till grov misshandel

En man från Sigtuna i 50-årsåldern åtalas för anstiftan till grov misshandel sedan han lejt två personer att ge sig på en man som tidigare misshandlat honom.

Sigtunabon misshandlades och trakasserades ev en man i flera års tid, det kulminerade i början av juni då mannen misshandlades och ofredades med bajspåsar, något märsta.nu rapporterade om igår (onsdag).

Sigtunabon åtalas nu för anstiftan till grov misshandel sedan han lejt två personer att ge sig på mannen. Samtliga tre är häktade för grov misshandel samt sigtunabon för anstiftan till grov misshandel. Enligt åtalet ska två män ha slagit ner honom och därefter ha misshandlat honom med tillhyggen. De greps kort därpå på väg 263 vid Arlandastad.

Misshandeln skedde på öppen gata i centrala Sigtuna och många blev vittnen till händelsen. Till en polismans den åtalade sigtunabon ha sagt: Jag tar saken i egna händer. Därav kunde polisen snabbt koppla sigtunabon till misshandeln.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening