Foto: Jamshid Jamshidi

Serievåldtäktsman åtalas för våldtäkt i Märsta

En man som åtalas för över tjugo våldtäkter ska ha utfört en av dessa i Märsta.

I ett omfattande sexåtal där en man misstänks ha våldtagit ett flertal kvinnor/flickor mellan åren 2012-2020 ska en av dessa våldtäkter ha skett i Märsta i maj förra året. Mannen som är i 30-årsåldern hotade kvinnan att skada eller döda henne om hon inte medverkade till sex. Hon deltog därefter. Utöver våldtäkterna så rör det sig om flera fall av sexuellt övergrepp, kränkande fotografering. Åtalet väcktes för drygt en vecka sedan. Våldtäkterna har skett runt om i stockholmsområdet.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.