Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Åtal för skjutning i Rosersberg

En man i 50-årsåldern åtalas för att ha försökt skjuta ihjäl en annan man i Rosersberg i augusti.

I slutet av augusti försökte en man skjuta ihjäl en annan utanför Rosersberg. Nu har han åtalats för försök till mord. Enligt UNT var det med ett hagelgävar som mordförsöket begicks, ett 30-tal hagelkulor träffade mannen i magen, halsen, huvudet och skuldran. Mannen ådrog sig kraftiga skador och det ska ha varit tur att han inte dog av skadorna. Kammaråklagare Henrik Stiernblad har tidigare sagt till UNT att det rör sig om en familjetragedi. Den åtalade nekar till brott enligt tidningen.

SJ kör pendel till 2028

Nyheter Region Stockholm har beslutat att förlänga det nuvarande nödavtalet med SJ om pendeltågstrafiken. När det gällande avtalet löper ut 2026 ersätts det av ett nytt tvåårigt avtal, som gäller fram till 2028.

Skolor får mentorsföretag

Nyheter Skolor i Sigtuna inleder samarbeten med lokala företag. Genom mentorskap och gemensamma aktiviteter ska elever redan i låg- och mellanstadiet få en inblick i arbetslivet och upptäcka olika yrken.

Kommunens befolkning ökade under andra kvartalet

Nyheter Sigtuna kommun fortsätter att växa. Enligt nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB) ökade folkmängden med 207 personer under det andra kvartalet 2025. Vid halvårsskiftet bodde 52 926 personer i kommunen.

Färre hundar i kommunen – schäfer fortsatt vanligast

Nyheter Antalet registrerade hundar i Sigtuna kommun minskade under 2024. Vid årsskiftet fanns 4 718 hundar registrerade i kommunen, vilket är 119 färre än året innan. Det motsvarar 89 hundar per 1 000 invånare – en lägre andel än riksgenomsnittet.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening