Aspvägen efter att den öppnats upp innan sommarenFoto: Insändarbild
Aspvägen kan stängas igen-Beslut att öppna upp överklagas
En överklagan kring beslutet att öppna upp Aspvägen har kommit till kommunen och därmed riskerar vägen att stängas igen för genomfart.
Innan sommaren öppnades Aspvägen upp för trafik igen efter att ha hållits stängd i flera år. Nu har en överklagan av beslutet kommit in som Länsstyrelsen ska ta ställning till. Hur många som står bakom överklagandet är oklart men skrivelsen hänvisar till att bland annat inga geotekniska undersökningar gjorts samt att inte samtliga boende fått uttala sig före beslutet togs. Polisens utlåtande om trafikfara har inte heller spelat någon roll.
Boende kan den visa upp sprickor av trafiken i sina fastigheter på Aspvägen, Bokvägen och Hasselvägen. Eftersom marken utgörs av gammal sjöbotten som ger dålig stabilitet så förekommer skadliga vibrationer på Aspvägen. Enligt överklagan så vill man hålla vägen stängd tills dess att en seriös utredning, miljökonsekvensundersökning samt geoteknisk konsekvensanalys av vägen genomförts samt att oberoende part analyserar.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.
Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.
Nöjesnyheter Bröderna Goran och Mario Tvrtkovic, finalister i kategorin Årets Franchisetagare i Svenska Franchisegalan 2026, öppnar inom kort en ny Taco Bar-restaurang i Märsta.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Kulturnyheter Den 6 mars klockan 19.00 gästar Livgardets dragonmusikkår Kulturumteatern i Märsta med konserten ”Marsch!”. Det är första gången en beriden militärmusikkår uppträder på scenen i Kulturum.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.