Mattias Askerson (M)Foto: Henrik Nero/Moderaterna

Askerson: Vi ger plats för högskoleprovet

Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) vill att Sigtuna kommun upplåter platser för högskoleprovet som ställs in i höst på grund av coronapandemin.

UHR, Universitets och högskolerådet, som arrangerar högskoleprovet meddelade förra veckan att provet ställs in på grund av coronapandemin. Ett stort antal kommuner, bland annat Täby och Stockholm har erbjudit lokaler för att sprida ut provplatserna. Nu sållar sig Sigtuna kommun till skaran som kan erbjuda plats om provet genomförs som planerat.
– Coronapandemin har slagit hårt mot Sigtuna kommun. Arbetslösheten har nått rekordnivåer och hårdast har de unga drabbats. Samtidigt som pandemin allt mer har övergått till en arbetslöshetskris sitter regeringen handlingsförlamad. Istället för reformer och satsningar för att rusta våra unga inför att konjunkturen vänder låter man myndigheter ta beslut som grusar framtidsplaner. Det inställda högskoleprovet är ett av dem, skriver Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden, i ett mail till märsta.nu

Askerson och andra moderatpolitiker vill att regeringen agerar och ser till att provet genomförs. Provet är planerat till 18:e oktober.
– När regeringen inte håller måttet har kommunpolitiker tagit över ledartröjan. Så även i denna fråga. Jag har, i likhet med andra moderata kommunpolitiker, tagit initiativ till att tillgängliggöra undervisningslokaler avgiftsfritt. Högskoleprovet kan genomföras i enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Att ställa in är endast ett tecken på ovilja, fortsätter Askerson.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening