Askerson i talarstolen på arbetsstämmanFoto: Mattias Askerson/Facebook

Askerson på Moderaternas arbetsstämma i Västerås

Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) deltog i Moderaternas arbetsstämma i Västerås under fyra dagar.

Tillsammans med ombud från hela landet diskuterade och beslutade stämman om Moderaternas politik för den kommande mandatperioden.

Askerson deltog bland annat i utskottsarbetet kring Moderaternas ekonomiska politik och debatterade Arlandas betydelse för innovation, utveckling och tillväxt. Som ordförande i Arlandas värdkommun framhöll han vikten av att stärka flygplatsen, infrastrukturen runtomkring och antalet direktlinjer både inom Europa och interkontinentalt.

Stämman avslutades med beslut om politiken för nästa mandatperiod, som enligt partiet ska främja strävsamhet, trygghet och framtidstro.

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.