Mattias Askerson (M)Foto: Sigtuna kommun

Askerson: Flyktingar får taxi till kommunhuset

Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ordförande Mattias Askerson (M) är kritisk mot Migrationsverket som han menar beställer taxi åt flyktingar till kommunhusets entré.

Sigtuna kommun har blivit en avlastningsplats för personer som nekats asyl, det anser Moderaterna i kommunen. Migrationsverket ska ha beställt taxi åt personerna från förvaret i Arlandastad till kommunhuset, rapporterar Expressen.
– Jag är inte bara irriterad, utan heligt förbannad över hur myndigheten agerar, säger Mattias Askerson, M, ordförande i utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden i Sigtuna, till Expressen.

Flera fall har enligt Askerson dykt upp där personer inte klarar sig själva och behöver kommunens hjälp. Kommunen har ingen skyldighet att bevilja bistånd men då det kan finnas ”fara för liv” har migrationsminister Morgan Johansson (S) fått ett brev om saken. där Askerson kräver åtgärder.

Morgan Johanssons presstab uppger för Expressen att de tillsats en utredning som bland annat ska tydliggöra hur insatser enligt socialtjänstlagen kan samordnas med lagen om mottagande av asylsökande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.