LjusmanifestationenFoto: Privat

Årliga ljusmanifestationen hålls 25 november

Återigen kommer den årliga ljusmanifestationen i Valsta att hållas på Internationella FN-Dagen mot kvinnovåld. Manifestationen lockar lokala talare för att uppmärksamma våld mot kvinnor.

Den 25 november hålls en ljusmanifestation på Valsta torg för att uppmärksamma FN:s internationella dag mot våld mot kvinnor. Deltagare är välkomna att visa sitt stöd och ta del av programmet som startar kl. 18 med ett välkomsttal av Paloma Labbé från föreningen Vi är Valsta. Därefter följer tal av representanter från Kvinnojouren, Svenska kyrkan, Shiamuslimska församlingen och Pakistanska kulturföreningen. Manifestationen avslutas kl. 18.30.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening