Arlandautredaren – Norman – har både rätt och fel!
Helt rätt har han när det gäller att förhandla bort stationsavgiften på 149:- till A-train som omöjliggör resande för de flera tusental som arbetar dagligen på själva flygplatsen, andra flygrelaterade jobb eller andra verksamheter inom det vidare Arlandaområdet.
Effekterna av detta ser man på Märsta station där mängder av arbetstagare – och en del resenärer – i ur och skur byter från pendeltåg till den otillräckliga busservice som trafikerar Arlanda. En omförhandling borde skett för länge sedan, men bättre sent än aldrig. Att lösa finansieringen torde vara en angelägenhet för både staten, regionen, kommunen och ”branschen”. Trängselskatt – i varje fall för färd in i det vidare Arlandaområdet – kan vara en del.
Helt fel har han när han baserar sina förslag på att flygtrafiken via Arlanda skall öka från 22 miljoner passagerare 2023 till 40 miljoner 2050. Det får och kommer inte att ske. Svenskars flygande är en av de största orsakerna till utsläppen av klimatgaser – jämförligt med all personbilstrafik i landet. Detta utan att man räknat in ”höghöjdseffekten” som är nästa lika stor om än något kortvarigare. Lyckligtvis uppvisar den faktiska utvecklingen av flyget att de sanslösa prognoserna som ”branschen” – och Norman – lutar sig på sedan länge är obsoleta. Efter stadig ökning under början av 2000-talet minskade ökningen för att toppa på 27 miljoner passagerare via Arlanda 2018. Redan 2019 – alltså innan pandemin – minskade antalet till 26 miljoner. Efter pandemin har återhämtningen gått sakta – 22 miljoner 2022 och 23 miljoner 2024. Första fem månaderna 2025 visar en liten ökning för Arlanda helt beroende på en välkommen överflyttning från Bromma flygplats. Flygandet från landets alla flygplatser står helt still jämfört med 2024.
De uppblåsta ökningstalen kommer inte att inträffa. Utrikesflyg att utsläppsbeskattas (ingå i utsläppsrättssystemet). Försöken att göra flyget mindre klimatpåverkande är kostnadsdrivande (helt frånsett att tillgången till alternativa bränslen är knapp och har samma omedelbara klimatpåverkan som fossilt). Och opinionen mot ökat flygande kommer att stärkas ytterligare. Drömmen om ett klimatneutralt flyg till rimligt pris är just en dröm. Att flyga är energikrävande – ju längre desto mer.
Arlanda blir dock kvar som Sveriges viktigaste flygplats – inte minst som nav för viktig tågtrafik. Området kommer vara en stor arbetsplats i regionen. Åtgärder för bättre kollektivtrafik nödvändiga och välkomna – särskilt spårbunden. Däremot behövs inte mer kapacitet för biltrafiken. Trots regeringens målmedvetna arbete att skydda bilisterna från nödvändiga kostnadsökningar kommer polletten att trilla ner och insikten att det är kollektivtrafiken som är lösningen – inte mer bilåkande (eller flygande).
Insändare Moderaterna startade 2020 en kommunal bostadsförmedling där det just nu finns 15 fastighetsägare som bidrar till att underlätta bostadssökandet i Sigtuna kommun.
Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.
Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.
Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.
Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.
Insändare Den 8 mars är inte bara en dag för uppmärksamhet. Det är en dag för kamp. Internationella kvinnodagen påminner oss om att jämställdhet aldrig har kommit av sig själv. Den har alltid vunnits genom organisering, mod och solidaritet.
Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.
Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.
Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.
Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.
Insändare Moderaternas replik innehåller många ord om att man arbetar inlyssnande. Men trots detta får vi inget svar på den grundläggande frågan: hur krymper bostadskön genom att man säljer ut delar av beståndet till underpris?
Insändare Marie Axelsson skriver i en insändare att utförsäljning av hyresrätter är ”en rent ideologisk handling från moderatstyrets håll.” Känner du som läsare igen citatet? Det är inte konstigt. Axelsson har nämligen ylat på samma sätt i frågan tidigare.
Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.
Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.
Insändare I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.
Insändare Erik Sedig(KD) och Josefin Brodd(M) har försökt svara på vår debattartikel kring de äldres rätt att få bo kvar i Sigtuna när man behöver flytta till ett äldreboende, eller, som det formella namnet är ett särskilt boende för äldre (SÄBO).
Insändare Liberalerna levererar! Sedan årsskiftet har föräldrar utökad rätt till vab, för att ge barn med kronisk sjukdom eller funktionsnedsättning tryggt stöd i skolan.
Insändare Thomas Brandell (S) och David Lundqvist (S) menar att de äldre som behöver flytta in på ett särskilt boende (SÄBO) måste få bo kvar i kommunen. Och..? Som ansvariga för kommunens vård och omsorg har vi samma uppfattning.
Insändare Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.
Insändare På det senaste kommunfullmäktigemötet behandlades ärendet om att godkänna ett köpeavtal för fastigheten Sätuna 3:200, mer känd som HSB-huset vid Märsta station, där bland annat pizzerian Campino ligger.