Urban Granström (S), kommunstyrelsens ordförande i Nyköping, med Dieter Sand, VD Arlandastad Group.Foto: Pressbild
Arlandastad Group köper Skavsta flygplats
Arlandastad Group meddelade på tisdagen att man köper upp Skavsta flygplats: - Det här projektet passar oss perfekt, det har samma potential som vårt projekt i Arlandastad. Nyköping har ett mycket attraktivt läge med närheten till Stockholm, E4:an, Östersjöns djupaste hamn i Oxelösund, den planerade järnvägen Ostlänken och inte minst en flygplats med utländska destinationer, säger Dieter Sand, VD på Arlandastad Group.
Köpet uppgår till 117 miljoner kronor men 29 miljoner betalas kontant och resterande del är övertygande av skulder. Arlandastad Group ska tillsammans med Nyköpings kommun utveckla området med nya detaljplaner för 600 000 kvadratmeter. – Flygplatsen är en viktig motor i regionen och därför är det glädjande att just Arlandastad går in som ny huvudägare av Stockholm Skavsta Flygplats. Vi ser att Skavsta i och med detta kan ta en tydligare roll i det nationella flygplatssystemet samtidigt som flygplatsen får en ägare som är expert på fastighetsutveckling och som har mycket bra möjligheter att skapa en lönsam flygplats. Som kommun ser vi verkligen framemot att fortsätta utveckla flygplatsområdet tillsammans, säger Urban Granström, kommunstyrelsens ordförande i Nyköping.
Bland det första som genomförs är att bygga en solcellspark på flygplatsområdet, en av landets största parkerna i landet och kan bidra till energiförsörjning i Nyköpings kommun. Bolaget som driver Skavsta flygplats omsatte innan pandemin 150 miljoner kronor. Under pandemiåren har bolaget gått i förlust med 48 miljoner. Ryanair som haft bas på Nyköping har lämnat stora delar av verksamheten där för att flytta till Arlanda.
Näringsliv Pontus Group, som bland annat driver American Express Lounge på Arlanda, har tecknat ett nytt tioårigt avtal med Menigo. Avtalet gäller mellan 2026 och 2036.
Näringsliv Slottsbryggeriet på Rosersbergs Slottshotell har öppnat igen med nya bryggmästare. Bakom satsningen står ett team med koppling till Sigtuna Maltkultur.
Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.
Partner En soffa kan se perfekt ut i butiken och ändå kännas fel hemma. Ofta handlar det inte om färgen eller stilen, utan om hur kroppen faktiskt får stöd när du sitter.
Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.
Näringsliv Statliga Swedavia redovisar ett positivt resultat före skatt på 20 miljoner kronor för helåret 2025. Det framgår av bolagets bokslutskommuniké.
Näringsliv Allt fler lokaler står tomma i köpcentrum runt om i Stockholms län. Även i Märsta centrum har flera verksamheter lämnat, i en utveckling som speglar en bredare trend i regionen.
Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.
Partner Glasväggar för inomhusbruk är en lösning som delar av rum samtidigt som ljusflödet behålls genom bostaden. Du skapar en tydlig rumsindelning med hög ljudisolering utan att stänga in ytorna, vilket gör dem perfekta för hemmakontor eller sovalkover.
Näringsliv Från och med 1 februari 2026 är DSV och Schenker formellt integrerade i Sverige. Sammanslagningen följer på fusionen den 30 april 2025 och innebär att DSV nu kan erbjuda ett heltäckande transport- och logistiknätverk på den svenska marknaden.
Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.
Näringsliv Bakprofilen Camilla Hamids café- och bagerikoncept Sweets by Camilla etablerar sig på Arlanda. Det blir första gången varumärket öppnar på en flygplats.
Ekonomi Verkställande direktörer är det yrke som har högst inkomster i Sigtuna kommun. Enligt statistik från SCB ligger lönerna i flera av kommunens bäst betalda yrken över riksgenomsnittet.
Näringsliv Behovet av personal är fortsatt stort på Stockholm Arlanda Airport. Inför sommaren 2026 finns över 600 lediga tjänster att söka på landets största flygplatser, varav drygt 300 på Arlanda genom Swedavia. Därutöver rekryterar även många av de företag som är verksamma på flygplatsen.