Järnvägsmuseet i Gävle får en del av Arlandasamlingarna: - Det är mest praktiskt eftersom vi har ytterligare ett arkiv här, det vill säga det järnvägshistoriska, säger Kjell Åström, samlingschef, till SVT Gävleborg.
I lördags var det sista dagen för Arlanda flygsamlingar. En del av föremålen ska flyttas till en lagerlokal i Rosersberg och nu står det även klart att arkivet ska placeras i Gävle. Arkivet lär vara 100 hyllmeter långt enligt SVT Gävleborg. Det ska nu packas ner och flyttas till Nynäs i Gävle. 75 000 bilder ska bli sökbara och tillgängliga via nätet. Utöver bilder finns texter om civilflygets historia i Sverige, ritningar av olika och haverirapporter.
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.
Nöjesnyheter Bröderna Goran och Mario Tvrtkovic, finalister i kategorin Årets Franchisetagare i Svenska Franchisegalan 2026, öppnar inom kort en ny Taco Bar-restaurang i Märsta.
Kulturnyheter Den 6 mars klockan 19.00 gästar Livgardets dragonmusikkår Kulturumteatern i Märsta med konserten ”Marsch!”. Det är första gången militärmusikkår uppträder på scenen i Kulturum.