Foto: Pressbild

Arlandas vätgasstation byter ägare

Hynion tar över vätgasstationen på Arlanda efter Linde, föredetta AGA.

Hynion stärker sin närvaro i Sverige på vätgasstationer i och med förvärvet av stationen vid Arlanda som Linde tidigare ägde. Stationen används främst av en flotta av taxibilar och vätgasbilar i norra Stockholm södra Uppsala.
– Hynion är mycket nöjd med att ta över en välskött och operativ station i Stockholm. Vi kommer att utveckla verksamheten i Arlanda och i Stockholmsområdet för att kvalificera vätgas som ett utsläppsfritt bränsle, säger Ulf Hafseld, VD för Hynion AS.

Hafseld uppger att man kommer att utveckla stationen och leveranslösningar för att säkerställa att invånarna i Stockholm får tillförlitlig vätgasförsörjning till sina fordon.

 

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.