Uppträdande i ArlandagymnasietFoto: Arlandagymnasiet
Arlandagymnasiet vänder negativ trend
Enligt ett pressmeddelande från Sigtuna kommun är arbetsron bättre på Arlandagymnasiet idag jämför med för ett år sedan.
Arlandagymnasiet som haft problem med arbetsro visar upp bättre siffror i år jämfört med 2016. För ett år sedan var det bara knappt 4 av 10 som upplevde studiero medan det idag är mer än 6 av 10. I en enkät som eleverna svarat på visar att 7 av 10 är trygga och trivs, lika många är också nöjda med lärandet samt att man kan rekommendera skolan vidare (helhetsomdöme).
Satsade 500 000 kronor Sigtuna kommun har satsat 500 000 kronor extra sedan i höstas för att förbättra studieron vilket har gett resultat enligt Mia Hämäläinen Persson, ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden. Den ökade studieron ska också ha gett effekt på studieresultaten. Gymnasiechefen Johan Skofterud konstaterar även att ansökningarna till skolan ökar.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.