Arlandagymnasiet och SSHL går över till distansundervisning: - Det här beslutet innebär inte att det är skollov, skriver gymnasiet på sin hemsida.
Efter Folkhälsomyndighetens rekommendation om att gymnasier ska gå över till distansundervisning så meddelar Arlandagymnasiet att de följer detta. Från och med onsdag är det undervisning hemifrån som gäller. Skolan poängterar att det inte är frågan om något skollov. – Tvärtom ställer det höga krav på dig som elev att fortsätta bedriva dina studier trots att du inte kan vara i skolan. Vi vet i dagsläget inte om det rör sig om ett par veckor eller resten av terminen, skriver Arlandagymnasiet på sin hemsida.
På onsdagen kommer man låta elever komma in och hämta dator och böcker om man inte har sjukdomssymtom. Undervisning sker enligt ordinarie schema från och med torsdagen. Alla lärare kommer att ge instruktioner via mail eller skolans dataprogram. Även prov och andra examinationer bedrivs online.
Även SSHL håller stängt på onsdagen, samtliga lektioner är inställda då lärare arbetar med att gå över till distansundervisning. På torsdag är skolan igång med undervisningen. Beslutet gäller bara elever i gymnasiet, för elever i åk 7-9 så är det valfritt att gå i skolan eller om man vill studera på distans tillsvidare. För internatelever fortsätter verksamheten som vanligt.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.