Foto: Arlanda Express/Niklas Alm

Arlandabanan behöver repareras

Efter lördagens urspårning kommer trafiken på Arlanda Express att stå still troligtvis en vecka.

Det var på lördagen som ett tåg med cirka 70 passagerare ombord spårade ur vid Skoby söder om Arlanda. Två personer fick föras till sjukhus med ambulans och tågtrafiken förbi platsen stängdes av under hela lördagen. Nu tyder det mesta på att cirka en kilometer räls skadats och måste bytas ut. Det kommer ta cirka en vecka att reparera rapporterar Sveriges Radio. Trafik mellan Stockholm-Uppsala via Arlanda påverkas och får istället köra via Märsta. Olyckan ska utredas av statens haverikommission.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening