En person fördes till sjukhus med ambulanshelikopter.Foto: InsändarbildPolis har spärrat av ett område Foto: InsändarbildSkyliften krockade med den här tunneln.Foto: Insändarbild
Skylift kraschade in i tunnel – En allvarligt skadad
En lastbil med skylift krockade in i en tunnel vid 17-tiden på Arlanda och den person som satt i skyliften fördes till sjukhus.
En person fördes till sjukhus efter en incident på Arlanda flygplats. Enligt en uppgiftslämnare har en person suttit i en skylift på lastbil, en avisningslastbil, krachat in i en tunnel. Personen fördes till sjukhus med ambulanshelikopter och polisen har spärrat av kring bilen för en teknisk undersökning. I samband med krocken föll personen fem meter enligt Polisen. Den tekniska undersökningen väntas ske i morgon. – Vi har personal på plats som håller förhör och så, för att få en bättre bild av vad som har hänt, säger Anna Westberg vid polisen till Aftonbladet.
Den skadade var anställd av SAS uppger Aftonbladet. SAS har informerat anhöriga till den skadade och kontaktat alla berörda. Polisen har förhört personer under kvällen för att få en bättre bild av vad som har hänt.
Notiser Ett omfattande strömavbrott inträffade i delar av Sigtuna under tisdagsmorgonen. Avbrottet pågick mellan klockan 05.00 och 05.30 och berörde tusentals hushåll och verksamheter i området.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.