Arlanda vann i Uppsala

FC Arlanda vann i premiären mot IFK Uppsala med 1-0 efter mål av nye Aliemamu Samura.

FC Arlanda inledde Division 3 med seger. Detta efter att nye Aliemamy Samura gjort matchens enda mål i 20:e minuten. I andra halvlek var det länge ställningskrig utan några heta chanser, Maik Aslan drabbades av en utvisning sedan han dragit på sig sin andra varning med tio minuter kvar. Det var i en omställning som Aslan kom fel in och stoppade ett lovande anfall för IFK Uppsala. Arlanda lyckades dock freda sig resten av matchen och kammade hem tre poäng. För Aslans del blir det nu sommarlov då han per automatik är avstängd i nästa omgång mot Syrianska IF Kerburan. Därefter är det sommarlov fram till i början av augusti.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.