Arlanda vann i Uppsala

FC Arlanda vann i premiären mot IFK Uppsala med 1-0 efter mål av nye Aliemamu Samura.

FC Arlanda inledde Division 3 med seger. Detta efter att nye Aliemamy Samura gjort matchens enda mål i 20:e minuten. I andra halvlek var det länge ställningskrig utan några heta chanser, Maik Aslan drabbades av en utvisning sedan han dragit på sig sin andra varning med tio minuter kvar. Det var i en omställning som Aslan kom fel in och stoppade ett lovande anfall för IFK Uppsala. Arlanda lyckades dock freda sig resten av matchen och kammade hem tre poäng. För Aslans del blir det nu sommarlov då han per automatik är avstängd i nästa omgång mot Syrianska IF Kerburan. Därefter är det sommarlov fram till i början av augusti.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.