Foto: Pressbild/Swedavia

Arlanda ökade med nästan två miljoner

Arlanda flygplats ökade sin passagerartrafik med nästan två miljoner resenärer under 2017:- Passagerarökningarna under 2017 visar även hur viktigt det är att vi fokuserar på våra investeringsprojekt och fortsätter att utveckla framtidens hållbara och effektiva flygplatser, säger Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef för Swedavia.

26,6 miljoner reste via Arlanda under 2017, en ökning med nästan två miljoner jämfört med 2016. Redan i mitten av december passerades passagerare nummer 26 miljoner säkerhetskontrollen. Etableringen av nya linjer under 2017 har varit en stor anledning till att Arlanda kunnat öka sin trafik.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening