Det blev en fin helg för bygdens lag då även FC Arlanda och Wigör vann sina maytcher. Dessvärre föll Rosersbergs Dam med 5-0.
Division 4 I fyran vann FC Arlanda borta mot VP med 2-1, trots tidigt underläge kvitterade Jack Jobran i mitten av första och i andra satte Michael Aslan 2-1 på straff. Ett resultat som sedan stod sig. Det var lagets första seger på de tre inledande matcherna och närmast väntar Gamla Upsala2 på lördag.
Division 7 Östra Wigör tog sin andra raka seger i sjuan och leder klart med två poäng och en förkrossande målskillnad av 13-1. Matchen mot Hammarland inkluderade en båtresa till Åland men det hindrade inte mannarna från att gå ut och vinna. Målen gjordes av Joakim Fagerlund och Måns Najjar: – Vi visste att det skulle bli en tuff match på Åland mot Hammarland som är starka hemma. Efter en jämn inledning första 10 min tog vi över matchen och skapade ett konstant tryck mot deras kompakta försvar och vi gick till halvtidsvila med ledning 2-0. I andra halvlek kontrollerade vi matchen. Grym laginsats av samtliga spelare, meddelar tränare Jerry Ljungkvist.
Division 3 Dam Sämre gick det för Rosersbergs Dam som förlorade med hela 5-0 borta mot UIF. RIK har haft en tuff start på serien med en poäng på två matcher efter 2-2 i premiären mot Månkarbo.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.