Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Arlanda medverkar i kampanj mot tvångsgifte

Efter att både riksdags- och lokalpolitiker uppmanat Arlanda att medverka i kampanj mot tvångsgifte så meddelar Swedavia att man kommer att göra det.

Swedavia kommer att medverka i kampanjen mot tvångsgifte på sina tio flygplatser, sedan tidigare har en antal lokala fristående flygplatser nödnummer på toaletterna som flickor som riskerar tvångsgifte kan ringa.
– Det har framförts önskemål från kommunpolitiker att vi från Swedavia ska medverka i en informationskampanj i syfte att motverka tvångsgifte. Det som kommer hända på Arlanda är att vi kommer utbilda personalen så de kan hantera situationerna som kan uppstå när det kommer unga tjejer som ska bli bortgifta, säger Annika Persson Kvarnbergs som är pressinformatör på Swedavia, till P4 Uppland.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.