Nu har Arlanda funnits i 60 år. Bakgrunden till Arlanda känner många till vid det här laget. Stockholm och Sverige behövde en storflygplats och valet landade vid området vid Halmsjön i norra delen av Stockholm. 60 år senare har hundratals miljoner flugit via Arlanda. Här nedan kan du se filmen om Arlanda.
Nyheter Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Nyheter Ett kraftigt oväder drog in över Sigtuna kommun under torsdagen och orsakade att träd blåste ned på flera platser. Vinden ställde till problem framför allt längs vägar, i parker och i kommunens elljusspår.