Foto: Orlando G Boström/Swedavia

Arlanda flygplats ser en ökning av resenärer under mars

Arlanda flygplats rapporterade en positiv utveckling under mars månad med en ökning av antalet resenärer jämfört med samma period föregående år.

Enligt Swedavia, som driver flygplatsen, passerade över 1,7 miljoner resenärer genom terminalerna, vilket innebär en ökning med 3 procent jämfört med mars 2023.

Under den senaste månaden såg man en särskild ökning inom utrikesresandet, som steg med 7 procent till över 1,4 miljoner resenärer. Å andra sidan minskade inrikesresandet med 13 procent, vilket innebär att nästan 293 000 resenärer reste inrikes under samma period.

Totalt sett ligger resenärsnivåerna på Stockholm Arlanda i mars på 83 procent av prepandeminivåerna, vilket visar på en stadig återhämtning inom flygindustrin trots pågående utmaningar.

Fortsatt utveckling av flygbolagens sommarprogram
Flygbolagens sommarprogram fortsätter att utvecklas med fler nya flyglinjer och destinationer på Swedavias tio flygplatser runt om i landet. Sedan tidigare har cirka 14 nya linjer från Stockholm Arlanda Airport tillkommit, och under mars och april etablerade Ryanair ytterligare fyra nya linjer.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.