Foto: Pressbild/Swedavia

Arlanda fixar lugn nyårsnatt för hundar och deras ägare

Nyårsnatten kan vara tuff för våra fyrbenta vänner, med smällande fyrverkerier som skrämmer många hundar.

För att hjälpa till öppnar Arlanda sin långtidsparkering P3 Alfa och bjuder in hundägare att parkera gratis mellan klockan 20.00 på nyårsafton och 01.00 på nyårsdagen.

Idén kom efter att man märkte att flera hundägare körde runt flygplatsen med sina stressade husdjur för att hitta en lugn plats. Lösningen testades förra året och blev snabbt en succé, så nu gör man det igen.

Förutom en tyst plats att fira nyår på, erbjuder Arlanda hundbajspåsar, vattenstationer och toaletter för alla mattar och hussar. Ett skönt alternativ för den som vill ge sin hund en lugn start på det nya året.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.