Foto: Swedavia/Peter Phillips

Arlanda får ny linje till Åbo

Air Leap etablerar en ny linje mellan Arlanda-Åbo med en SAAB 340 med plats för 33 passagerare.

Linjen Arlanda-Åbo etableras med start 26:e augusti, Air Lep uppger i ett pressmeddelande att de ska flyga 20 avgångar i veckan med en SAAB 340 med plats för 33 passagerare. Norskägda Air Leap har idag turerna Arlanda-Mariehamn och Arlanda-Karlstad.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening