Foto: Swedavia/Daniel Blohm/Arkiv

Arlanda en populär destination för tågresenärer

SJ har analyserat destinationer inom tågtrafiken och konstaterar att Arlanda är en av de vanligaste destinationerna.

En ny analys från SJ visar att Stockholm är den vanligaste destinationen för tågresenärer från Sveriges mest folkrika kommuner. Därefter framträder Göteborg som det näst vanligaste resmålet i många fall, men för flera kommuner är det Sigtuna – och i praktiken Arlanda flygplats – som är en av de populäraste slutdestinationerna.

Från exempelvis Sundsvall är Arlanda det näst vanligaste resmålet, vilket understryker flygplatsens roll som ett nav för både inrikes och internationella resor. Analysen visar också att resmönstren varierar beroende på faktorer som pendling och regionala trafikupplägg.

”Det är tydligt att pendling dominerar i vissa områden, medan längre resor är vanligare från andra,” säger Dan Olofsson, strateg på SJ. Studien belyser de olika resmönstren och Arlandas betydelse som en viktig knutpunkt för tågresor i Sverige.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.