Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Arlanda bröt förlusttrenden

FC Arlanda bröt sin förlusttrend på en månad efter att ha vänt 0-1 till 2-1: - Äntligen fick vi vända på den mörka tiden, sa tränare Milos Ognjenovic efter matchen.

Det var en tuff drabbning mellan FC Arlanda och Syrianska Kerburan på Midgårdsvallen. Gästerna Syrianska Kerburan tog ledningen på sin enda målchans i första och egentligen på hela matchen. Dessförinnan hade FC Arlanda chanser att ta ledningen genom Maik Aslan som nickade en hörna just vid stolpen men gästernas målvakt svarade för en superräddning, kort därefter var det Roy Zeino som drev upp och bröt in från vänster men målvakten var följsam och räddade.

FC Arlanda var märkbart irriterade i den första och tyckte att man skulle haft en straff när Karim Yaghlaji gjordes ner bakifrån. Domaren valde dock att fria. Syrianska Kerburans mål kom i 40:e minuten efter inlägg från höger som stöttes in bakom Milo Hanna, Hanna var på den men den gick precis över mållinjen innan FC Arlanda rensade bort, dock var linjedomaren med och såg att bollen var inne.

I andra kom kvitteringen i 60:e minuten, Mathias Haddad fick på en drömträff från 25 meter, bollen gick i en båge över målvakten och in i krysset, Felix Karlsson i Kerburans mål kunde inte annat än applådera sin motståndare skott. Arlanda tryckte på, spelet blev intensivt ju längre matchen led. 2-1 kom kort därpå, Mass Khan slängde sig fram och nickade in en hörna. Sista 20 har FC Arlanda under kontroll och det skapas egentligen ingenting framhör Milo Hanna.

Tränare Milos Ognjenovic var nöjd efteråt. Han hyllade laget och sin kapten Maik Aslan:
– Vår kapten gör grymt jobb i backlinjen, särskilt i andra. Alla var bra men han var utmärkande sa Ognjenovic.

Ognjenovic medgav att det varit en tung period ett tag och att det var skönt med en seger:
– Det har varit kämpigt med mycket skador och spelet har inte fungerat. Vi hade bra inställning och spelade som ett lag. Vi visste att vi skulle vända efter första. Det är viktig att tro på sin sak.

 

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.