Testa att vara arkeolog på lördagFoto: Markus Andersson / Nya Lödöse

Arkeologins dag i Sigtuna

På lördag arrangerar Riksantikvarieämbetet Arkeologins dag runt om i landet, bland annat i Sigtuna Museums trädgård.

Arkeologidagen äger rum söndagen den 25 augusti och erbjuder en upptäckardag i Sigtuna med aktiviteter för alla åldrar. Besökare kan bland annat gräva som en arkeolog i Sigtuna museums trädgård, delta i stadsvandringar och utforska museets arkeologiska fynd. Evenemanget är en del av den nationella temadagen för arkeologi, arrangerad av Riksantikvarieämbetet, med fri entré till aktiviteterna. På flera historiska platser runt om i Sverige hålls utgrävningar, guidningar och kulturhistoriska berättelser, och programmet omfattar över 50 lokala arrangemang.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.