Foto: Daniel Iskander

Årets varmaste dag uppmättes

Ett officiellt värmerekord mättes upp via Arlandastationen detta år. 29,2 grader varmt var det på måndagen.

Årsbästa i temperaturväg mättes upp via SMHI:s väderstation på Arlanda. Den visade 29,2 grader varmt klockan 13.00. I år har del aldrig varit så varmt. Söndagen som också var varm landade på 26,8 grader. Tisdagen ska bli lite svalare, omkring 26 grader och stundtals halvklart. Framåt kvällen blir det lokala skurar. SMHI har i och med värmen varnat för att det kan komma en del intensiva skurar som kan skapa en del oreda.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening