Foto: Daniel Iskander

Årets varmaste dag uppmättes

Ett officiellt värmerekord mättes upp via Arlandastationen detta år. 29,2 grader varmt var det på måndagen.

Årsbästa i temperaturväg mättes upp via SMHI:s väderstation på Arlanda. Den visade 29,2 grader varmt klockan 13.00. I år har del aldrig varit så varmt. Söndagen som också var varm landade på 26,8 grader. Tisdagen ska bli lite svalare, omkring 26 grader och stundtals halvklart. Framåt kvällen blir det lokala skurar. SMHI har i och med värmen varnat för att det kan komma en del intensiva skurar som kan skapa en del oreda.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening