Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Arbetsplatsolycka i Arlandastad – man förd till sjukhus

Polis och ambulans kallades till en arbetsplatsolycka i Arlandastad under förmiddagen.

En man i 30-årsåldern skadades i en arbetsplatsolycka i Arlandastad under fredagsförmiddagen. Olyckan inträffade i samband med elarbete, då mannen fick ström i sig.

Mannen fördes med ambulans till sjukhus och ska enligt uppgifter ha fått brännskador, men skadorna är inte livshotande.

Polisen har inlett en utredning och kommer att upprätta en anmälan om arbetsplatsolycka.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening