Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslöshetens nedåtgående trend fortsätter

Arbetslösheten i Sigtuna kommun har fortsatt sin nedåtgående trend sedan maj 2021, och den senaste rapporten för september 2023 visar att den positiva utvecklingen fortsätter.

Under september månad i år rapporterades en total arbetslöshet på 8,6 procent enligt siffror från Newsworthy. Detta innebär en minskning jämfört med samma tidpunkt föregående år, där arbetslösheten hade minskat med 0,3 procentenheter. Sett till det totala antalet personer innebär detta att 2 227 av de 25 895 invånarna i åldern 16 till 65 år i Sigtuna kommun var inskrivna som arbetssökande. Det är 20 fler än i september föregående år.

Detta är den 28:e månaden i rad där arbetslösheten i Sigtuna kommun är lägre än den var under samma tidsperiod året innan. Sedan maj 2021 har arbetslösheten minskat från 11,4 procent till den nuvarande nivån på 8,6 procent.

Det är värt att nämna att Sigtuna kommun inte är ensam om att uppleva en minskning i arbetslöshet inom Stockholms län. För närvarande ser vi en nedgång i arbetslöshet i 16 av de 26 kommunerna i länet. Den största minskningen noterades i Botkyrka och Södertälje, där arbetslösheten sjönk med 0,8 procentenheter. Mer detaljerad information om arbetslöshetsutvecklingen i samtliga kommuner i länet finns i den medföljande tabellen.

Trots denna positiva utveckling ligger arbetslösheten i Sigtuna kommun fortfarande över det genomsnittliga värdet för hela Stockholms län. Sigtuna har en arbetslöshet på 8,6 procent i jämförelse med länets genomsnitt på 6,2 procent. Vaxholm har den lägsta arbetslösheten i länet, med endast 3,1 procent, medan Botkyrka rapporterade den högsta arbetslösheten på 10,5 procent. För att Sigtuna ska nå samma låga arbetslöshetsnivå som Vaxholm, skulle ytterligare 1 424 personer behöva få anställning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening