Arbetslösheten i kommunen är nu under nio procent efter september siffror.
Arbetslösheten i kommunen fortsätter ner och är nu på 8,9 procent visar siffror från SCB som Newsworthy sammanställt. Den är fortfarande högre än länssnittet men under pandemin var siffrorna över 12 procent. Bland utrikesfödda var arbetslösheten 15 procent vilket är en nedgång med nära tre procentenheter jämfört med samma månad förra året. Skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes och utrikesfödda är hela 6,1 procent nyheter i kommunen.
Även ungdomsarbetslösheten går ner med cirka en halv procentenhet till 10 procent av 18-24 åringarna i kommunen.
Är man ute efter jobb i kommunen så fanns det i månadsskiftet nära 400 annonser att söka, de flesta inom yrkestrafiken där man söker över 480 förare av olika slag. Truckförare finns också stor efterfrågan på samt lager och terminalpersonal.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.