Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslösheten stiger i Sigtuna kommun

Nya siffror visar att arbetslösheten nu är uppe i 9 procent i kommunen. En ökning med 0,4 procentenheter sen förra året.

Arbetslösheten fortsätter att öka i Sigtuna kommun. I september låg den totala arbetslösheten på 9,0 procent, vilket är 0,4 procentenheter högre än vid samma tid förra året, enligt Newsworthy som hänvisar till ny statistik från Arbetsförmedlingen.

Totalt var 2 426 personer i åldern 16–65 år inskrivna som arbetssökande, vilket är 110 fler än i september i fjol. Det är tionde månaden i rad som arbetslösheten i kommunen är högre än året innan.

Sigtuna har även fortsatt högre arbetslöshet än snittet i Stockholms län, där siffran nu ligger på 7,2 procent. Den högsta arbetslösheten i länet har Södertälje (11,1 procent), medan Vaxholm och Värmdö ligger lägst med 3,9 procent.

Bland utlandsfödda var arbetslösheten 14,0 procent i september, en ökning med 0,4 procentenheter på ett år. Däremot minskar ungdomsarbetslösheten något och ligger nu på 8,3 procent.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.