Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslösheten sjunker kraftigt

Arbetslösheten i kommunen sjunker nu kraftigt och är under 11 procent.

Efter en kraftig uppgång under coronakrisen på grund av arbetslöshet inom hotell- konferensverksamheten och arlandarelaterade jobb spökade arbetslösheten i kommunen till omkring 12 procent. Men de senaste två månaderna är det en kraftig nedgång. Just nu har arbetslösheten gått ner med 1,7 procentenheter jämfört med samma period förra året enligt siffror som Newsworthy har sammanställt.

Drygt 2700 kommuninvånare i arbetsför ålder står dock utanför arbetsmarknaden. Av de utrikesfödda är nästan 18 procent arbetslösa, vilket dock är en minskning med nästan två procentenheter. Ungdomsarbetslösheten går också ner och är på 10,6 procent för september.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Många fall av stöld och inbrott i kommunen

Nyheter Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening