Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslösheten minskar kraftigt

Arbetslösheten i kommunen minskade kraftigt i november, hela var tredje som var arbetssökande 2020 är borta från Arbetsförmedlingen.

De öppet arbetslösa i kommunen minskade med cirka 30 procent i november jämfört med för ett år sedan. 2020 i november var det nästan 2200 öppet arbetslösa, nu är det 1485. Antalet jobbplatser ökar också rejält, från 261 för ett år sedan till 842 idag, en ökning med 222 procent. Dock har Sigtuna kommun en stor andel utrikesfödda bland de arbetslösa, 1100 av de totalt 1485 personerna.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.