Arbetslösheten kvar under nio procent

Sigtuna kommuns arbetslöshet fortsätter sjunka mer än övriga länskommuner och gick ner med drygt en procent i oktober.

Sigtuna kommuns arbetslöshet är på väg att återhämta sig från pandemiåren och ligger kring 9 procent återigen. Det har varit en stabil siffra under 2022. Dock är det klart över länssnittet som är 6,4 procent men Sigtuna var även extremt hårt drabbat av pandemin när arbetslösheten var kring 12 procent. På ett år har arbetslösheten gått ner med 1,9 procentenheter enligt siffror från SCB som Newsworthy sammanställt.

Bland utrikesfödda sjönk arbetslösheten med 2,4 procentenheter till 15 procent. Skillnaden i arbetslösheten bland inrikes och utrikesfödda är hela 6,1 procentenheter i kommunen. För ungdomarna är det en stigande siffra då den nu uppgår till 10,3 procent, en ökning med 0,3 procentenheter.

Är man på jakt efter jobb så finns det gott om tjänster som truckförare, lager- och terminalpersonal, lastbilsförare, ramppersonal, bilrekondare och fönsterputsare samt motorfordonstekniker.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.